čtvrtek 13. dubna 2017

Griša.

Kniha: Griša
Autor: Leigh Bardugo
Nakladatelství: Fragment 2017
Překlad: Julie Žemlová
Počet stran: 312


Griša. Už ten název je silný, zní jako zaklínadlo. Kdo je to griša? Hodně se o ní mluví, a tak jsem se vydala na průzkum 312 stránek knihy autorky se stejně znělým jménem, jako je sám název knihy, Leigh Bardugo.
Anotace slibuje fantasy, ve které nepůjde o nic míň než o záchranu Ravky, rodné vlasti Aliny Starkové, hlavní hrdinky. Ta v sobě zcela náhodně objeví magické schopnosti a je odvedena do královského paláce k výcviku, který má podobně nadané mladé lidi naučit své schopnosti využít v boji a stát se griši. Alina je zařazena mezi eterálčiky, protože její nadání je naprosto výjimečné – Alina vládne světlem. A to se právě zdá být posledním možným východiskem pro Ravku, rozdělenou na dvě poloviny Vrásou stínu, temným krajem, obývaným krvelačnými bestiemi – volkrami. Projít tímto pásem černočerné tmy je pro člověka nemožné a Alina je jedinou světlonoškou v zemi. Díky tomu se jí změní svět – je odtržena od svého přítele, stopaře Mala, je opečovávána a šlechtěna v královském paláci, seznamuje se se spoustou důležitých a mocných lidí, z nichž tím nevlivnějším a nejobávanějším je Temnyj, vojevůdce s magickými schopnostmi. Alina je vlastně něco jako Popelka, která se ocitla na bále v nádherných šatech a tančí ve víru noci se samotným princem své země. Z obyčejné holky, sirotka, ošklivého káčátka se stala modla, ke které se upínají naděje celé Ravky. Chce to ale pořádnou zápletku, tu si ale musíte v ději objevit sami…
Kniha je vlastně takový kříženec fantasy a young-adultky – nechybí téma lásky, zklamání, iluzí a intrik. Alina má šanci dospět způsobem úplně jiným, než jak tomu bývá u jejích vrstevnic. Je to takové holčičí fantasy, které nenadchne ani neurazí.
Leigh Bardugo je prý Izraelkou žijící v USA. Děj je zasazen do neurčitého prostředí připomínajícího carské Rusko, čemuž napovídají názvy míst i jména postav, jednání postav, jejich zvyklosti a hierarchizace. Kontrast mezi okázalostí královského paláce a neomezenou mocí vůdců země a chudobou odlehlých částí země (např. pusté Sibeje-Sibiře)a jejich odevzdaností nepříznivého osudu napovídá, že se Bardugo inspirovala ruskou historiií, tak, jak je zpovzdálí dostupná skrze písemné a elektronické zdroje informací. Sama ke své grišovské trilogii (my si na 2. a 3. díl v češtině ještě musíme počkat) informaci o přímé inspiraci ruskou historií zmiňuje, a to na svých stránkách. Na těch můžeme zjistit také to, že se jedná o velikou krasavici a velmi úspěšnou ženu, bestselerovou spisovatelku žijící v Hollywoodu.

Bestsellery, masově přijímané, mívají jednu chybu: literární fajnšmekři si na nich většinou najdou lecjaké mouchy, které je třeba připlácnout hodně velkým rozmachem, protože bzučely moc nahlas. Také o Griše se hodně mluvilo a to byl také hlavní důvod, proč jsem si ji koupila a přečetla. A nelituji, je na ní něco jiného, zvláštního, přestože…je prvoplánovitá, její zápletky jsou předvídatelné, Alina je vlastně hodně naivní, Temnyj je až moc tajemný a temný, Mal moc Brandon Walsh…ale něco osobitého v tom celém přesto je. 

Jako celek je to sourodé, spolknutelné, stravitelné a dokonce i poměrně chutné. Holky, bude se vám to líbit…7 bodů z 10!

V recenzi jsou použity fotografie z veřejně dostupných zdrojů.

Žádné komentáře:

Okomentovat