pátek 8. dubna 2016

Let it snow:-)


Kniha: Sněží, sněží
Autor:  Maureen Johnson, John Green, Lauren Myracle
Nakladatelství: Yoli 2015
Překlad: Veronika Volhejnová
Počet stran: 264


Začíná duben, takže proč si nepřečíst něco vánočního, zimního…Není v tom z mé strany ironie, nevím, jestli dojmy z četby tří příběhů, které se všechny odehrávají v kulisách  sněhovou bouří zasypaného Gracetownu, umocní fakt, že si knihu Sněží, sněží přečtete v době Vánoc nebo alespoň v zimě. Ony ty příběhy podle mě tak nějak patří pod teplou deku v tichém bytě, kde s horkou čokoládou v ruce z okna sledujete stříbřitě svítivou, čistou peřinu ze sněhu, která právě zakryla všechna blátivá temná zákoutí vašeho okolí. Tak nějak líbivě, po americku (jak to známe ze seriálů se samými krásnými lidmi s dokonale bílým úsměvem a pěstěnými nehty) nás zahřejí na duši a polaskají předvánočním shonem zjitřené nervy pohádkami s dobrým koncem…Tři romance o hledání lásky, čisté jak ten právě padlý sníh, lásky, která vás tak jako sněhová kalamita kompletně zavalí jako Gracetown, zastudí, ale očistí.

Ono je to celé takové neuvěřitelně milé a konejšivé…A já tomu ne a ne přijít na chuť. Jasně že se nedá v bestsellerové romanci vystopovat mnoho prvků realismu nebo hlubokomyslnosti. Její účel je jiný, a ten povídky jistě splňují. To je ovšem právě můj problém, který s těmito texty mám. Netuším, o čem jsou, nechápu jejich poselství. Pořád v nich hledám cokoliv silného, zásadního. Jsem dospělý člověk, který se denně setkává se spoustou vážných problémů a pochybností a třepivost vlasů amerických roztleskávaček není zrovna téma, nad kterým bych si chtěla pobrečet. Náctileté rozchody, žvatlání o citových pochodech pubescentů, kamarádství ala BH 902 10, kdo s kým, komu co a proč mě prostě nebaví, ani když mi o tom vypráví svou živou, současnou a neformální, glosátorsky zdařilou formou sám pan Green. Já chci víc, na co jsem od tohoto poloboha intelektuálně zdatných youngadulterů zvyklá. Kde jsou ty Greenovy neotřelé nápady, překvapivé zvraty,  postřehy a úvahy z Aljašky, Papírových měst? Jeho smutné hvězdy odkryly vážné téma a budou zářit ještě hodně dlouho, zatímco greenovský sníh přikryl všechno zajímavé a ztěžknul mi nad hlavou jako lavina.

Romance Johnsonové se jmenuje zasněžený expres, Green je
autorem prózy Vánoční zázrak a Lauren Myracleová napsala
povídku Archanděl prasátek.
Přiznám se narovinu, že ke koupi knihy mě motivovalo právě Greenovo autorství prostřední romance. Líbila se mi pak nakonec nejvíce ale próza poslední s názvem Archanděl prasátek. Addie v ní hledá ztracenou lásku a nachází mnohem víc: má příležitost pohlédnout na sebe očima druhých, vidět svou podobu novým pohledem, poučit se z vlastních chyb a napravit je. Třetí příběh zároveň propojuje všechny romance do celku. Dají se číst samostatně, ale jednání postav jednotlivých povídek dokreslují souvislosti z textů ostatních. Všechny se týkají událostí způsobených sněžnou kalamitou, při které se odehrály tři různé příběhy na stejných místech, kde se účastníci jednotlivých příběhů střetávají. Hlavní postavy se v dalších příbězích stanou vedlejšími a až na posledních stránkách se nám gracetownská partička ukáže kompletně nastoupená vedle sebe v celé své parádě. Je to milé, ale v literatuře nijak nové…


Sněží, sněží si svého čtenáře hravě najde. Ohlasy na tuto knihu nejsou nijak špatné a málokdo si dovolí vyjádřit slova kritiky. Greena také uznávám za to, že se dokáže přiblížit mladému čtenáři, živě a inteligentně povyprávět. Povídky ze Sněží, sněží mi ale připadají jen jako lepší slohová práce, kterou autoři napsali na zakázku. Dobrý marketingový tah. Vánoční kniha o Vánocích: dobrý nápad na dárek od Ježíška!  

V roce 2016 má být uveden také film Let it snow podle scénáře Johna Greena. V hlavních rolích se představí např. Olivia Wilde nebo Amanda Seyfried. Hádejte, ve kterém měsíci se tak asi stane?

Knize dávám 5 bodů z 10. Nechci ji zatratit, předpokládám, že se bude báječně líbit těm, kterým se příliš nelíbím já…jenomže pro mě je to kniha sepsaná proto, aby se "masově"líbila. Řemeslná spisovatelská záležitost, dobře odvedená, uhlazená, sladká jako Coca Cola. Taková malá americká jednohubka.

V recenzi jsou použity obrázky z volně dostupných internetových zdrojů.

Žádné komentáře:

Okomentovat